תליון ע"ב שמות 72 שמות האלוהים זהב

תליון ע"ב שמות 72 שמות האלוהים זהב

מציאת שלווה וחיבור לאלוהים

 

מהם ע"ב השמות? ביהדות אין לאל שם מאחר ומדובר בדבר שהוא מעבר להגדרה. המילה אלהים מורכבת מהמילים אל, אלה ואלים כלומר יחיד יחידה ורבים. גם המילה יהוה מורכבת מתפיסת הזמן כאחד- היה, הווה ויהיה. הדבר בא למעשה להראות שהתפיסה שלנו את הזמן כעבר הווה ועתיד היא אשלייתית כמו גם תפיסת המציאות של נפרדות הדברים - כל מה שקיים הוא אותו אחד שנמצא מעבר לטוב או לרע או לכל הגדרה אשלייתית אחרת.

לפי המסורת היהודית קיימת נוסחא או שם המהווה את ההגדרה המוחלטת והאחידה של האל. שם זה מורכב מ- 216 אותיות. מקורו של השם בפסוק מתוך ספר שמות פרק י"ד:
"ויסע מלאך האלהים ההלך לפני מחנה ישראל וילך מאחריהם ויסע עמוד הענן מפניהם ויעמד מאחריהם • • ויבא בין מחנה מצרים ובין מחנה ישראל ויהי הענן והחשך ויאר את הלילה ולא קרב זה אל זה כל הלילה • • ויט משה את ידו על הים ויולך יהוה את הים ברוח קדים עזה כל הלילה וישם את הים לחרבה ויבקעו המים".

חלוקת 216 האותיות המרכיבות את הפסוק (שהוא למעשה הפסוק האמצעי של חמשת חומשי התורה), לשלשות נותנת  לנו 72 צרופים של שלוש אותיות. סדור מחדש של אותן שלשות יתן לנו מספר של 216 אותיות . למרות ספורים שונים המופצים לגבי סגולות או כוחות שונים של אותם צרופי אותיות להלן מובא ההסבר האמיתי: לא קיימת ביהדות שום פרשנות לגבי כל אחד מע"ב השמות. אפילו במסורות מאוחרות, בספרי קבלה כמו ספר הזוהר, לא קיימת פרשנות לגבי מהותם של 72 השמות בנפרד מהסיבה הפשוטה – רק צרוף 72 השלשות בסדר מאוד מסויים יתן לנו את הסוד. ככל הנראה מדובר בנוסחא שהיא ההגדרה או המכנה המשותף לכל מה שקיים. נוסחא אחת המאחדת את הכל- הסוד שבאמצעותו חסר ההגדרה והצורה הופך לחומר.

פעם בשנה ביום הכיפורים בזמן שבית המקדש היה קיים היה הכהן הגדול מסתגף ולובש לבן. המוני העם היו מחכים מחוץ למקדש ברחבה. יום זה היה היום היחיד בשנה בו הוא היה נכנס לקודש הקודשים – הדביר, בתוכו נמצא ארון הברית המקורי ממסעות בני ישראל במדבר. מה שמעניין בכך הוא שהמילה דביר שוות ערך למספר 216 והדביר היה ממוקם מעל אבן השתיה כלומר אבן התשתית של המקום או היסוד של כל הבריאה כולה. המילה "השתיה" שוות ערך למספר  720 כלומר 72 (האותיות העבריות משמשות כמספרים ואין אפס באותיות העבריות). הכהן הגדול היה אומר את ע"ב השמות על פי נוסחא סודית שהייתה עוברת מכהן גדול לכהן גדול בלבד. במידה והכהן היה טהור הוא היה יוצא חי מתוך הדביר וכפי שכתוב במקורות "היו שומעים את השם המפורש יוצא מפי כהן גדול" . "מה נהדר היה מראה כהן גדול בצאתו מבית קדשי הקדשים". כאשר הכהן הגדול האחרון הומת על ידי הרומאים הסוד אבד. 

בתליון ניתן לראות את לוחות הברית וסביבם סמל כתר המלכות והאריות כפי שהוא מופיע בעיטורים יהודיים קדומים כשמסביב חרוט הפסוק המלא ממנו מפיקים את 72 השמות.