תליון ההשתקפות השמימית בכסף

תליון ההשתקפות השמימית בכסף

ליצור הרמוניה בחיינו ולהביאנו לתובנת סוד טבעה של הבריאה. לשחרר את הכח השמימי שבתוכנו

תליון ההשתקפות השמימית

תליון ההשתקפות השמימית הינו חלק ממסע מרתק בנבכי הפילוסופיה הקדומה, אומנות הרנסאנס, הקבלה והסמליות המתמטית גיאומטרית שמוצפנת בתנ"ך. בבסיסו של התליון עומדת ההבנה שקיים סוד מוצפן החוזר במקורות שונים לאורך ההיסטוריה האנושית.

ראשוני הפילוסופים היווניים גילו את טבעה המתמטי גיאומטרי של הבריאה. הפיתגוראים חקרו זאת לעומק והסתירו את תגליותיהם מאלו שלא השתייכו אליהם. אותו ידע הופיע בהמשך בקבלה היהודית ושוב בתקופת הרנסאנס. סוד חתך הזהב, חמשת הגופים המושלמים של אפלטון ו13 הגופים של ארכימדס. צורות אלו והחוק של חתך הזהב הוצפנו לאורך הדורות בעבודותיהם של אמנים שונים כשהבולטים והידועים בהם הם אומני הרנסאנס כגון דה וינצ'י, אלברכט דירר ועוד.

ככל שהתעמקתי ביצירות האלו גיליתי שהסוד הגדול אותו ניסו להסתיר הוא שהאדם נוצר בתבנית הבריאה והבורא עצמו ואף יותר מכך האדם מסוגל להתעלות למדרגת בורא בעצמו.

מאות ואפילו אלפי שנים אנו מתבוננים ביצירות מושלמות החל מהפרתנון והפירמידה הגדולה בגיזה ועד לציורים של אמני הרנסאנס אלברכט דירר וליאונרדו דה-וינצ'י ומתפעלים מההרמוניה והשלמות של יצירתם. רובנו איננו מודעים שכל יצירתם מושתת על אותם חוקים קוסמיים של הבריאה.

המבנה בתליון ההשתקפות השמימית נקרא רומביקיובאוקטהדרון והוא מופיע בספרו של לוקה פאצ'ולי De Divina Proportione אותו אייר חברו ליאונרדו דה וינצ'י. המבנה הוא אחד מ-13 הצורות אותן גילה ארכימדס.
המידה השמימית – זהו ביטוי המתייחס לחתך הזהב, אותו יחס מתמטי מסתורי שקיים בכל רחבי היקום
ומסמל בין היתר את היחס בין המיקרו והמאקרו ובין היתר גם את יחסי הגומלין שבין האדם והיקום.

בפורטרט מפורסם של לוקה פאצ'ולי מ-1495 הוא מופיע כאשר הוא מצביע על לוח עליו משורטטת
אחת ההוכחות הגיאומטריות של אוקלידס שהיה מראשוני המתמטיקאים בעולם (אלברט איינשטיין
כינה את ספרו "האלמנטים" "הספר השמימי"). בתמונה הוא מתבונן ברומביקובאוקטהדרון עשוי זכוכית ומלא עד האמצע במים. על השולחן לידו מופיע דודקהדרון. כאשר התבוננתי בציור הבנתי שגיליתי את הסמל שחיפשתי.

פורטרט של לוקה פציולי

התבוננות מקרוב בתמונה ובמבנה הגיאומטרי מראה השתקפויות מדויקות של הנוף הנשקף מהחלון. הסיבה לכך מאוד מעניינת - הרומביקיובאוקטהדרון מסוגל לשקף בצורה מדוייקת תמונה פנורמית כדורית של 360 על 180 מעלות.

עוד מרתק לראות שבתמונה על גבי השולחן מופיע דודקהדרון. כל הצפנה וסמל שבדקתי החל מהתנ"ך וכלה בפיתגורס וכתבי קבלה עתיקים תמיד סובבים סביב אותם מספרים 72 ,216, 144, 12, 3 ו-5 מספרים אלו הם המפתח ליצירת מבנה של דודקהדרון. יתרה מזאת - המחומש שהוא הבסיס ליצירת דודקהדרון מופיע הרבה פעמים בשרטוטים מתקופת הרנסאנס כאשר הוא מקביל לגוף האנושי.
הסיבה לכך היא שהאדם הוא השתקפות היקום עצמו.

בתליון ההשתקפות השמימית קיימים כמה מספרי מפתח ליקום עצמו:
המבנה מורכב מ-26 פיאות ו-26 הוא שם האל או ההויה בעברית וגם המפתח למספר 72 אם משתמשים באותיות העבריות האלו על גבי סמל הטטרקטיס של פיתגורס. בנוסף ישנה במבנה חזרה נוספת על המספר 72 מכיון שהמבנה מורכב מ 48 קצוות ו24 קודקודים. 72 הוא המספר באמצעותו ניתן להגיע על ידי שימוש בזוית 72 לחתך הזהב וגם לדודקהדרון.

התליון מסמל את הדרך שבה היקום והבורא חווה את המציאות דרכנו ואת הדרך בה אנו מתחברים לכוחות האלוהים שבתוכנו על ידי ההבנה של הבריאה והתבוננות בה. הידיעה הזו קיימת תמיד בתוכנו וההוכחה המסתורית לכך היא הסיפור המדהים הבא:
לפני אלפי שנים ישב לו אריסטו הפילוסוף היווני והגיע להבנה שהיקום כולו בנוי ונראה כמו דודקהדרון. לפני מספר שנים החלו קוסמולוגים להשתמש בציוד מתקדם ולמדוד קרינה שמקורה במפץ הגדול. התוצאה המדהימה שהם קיבלו היתה שהייקום הינו מוגבל ובנוי בצורה... בוודאי כבר ניחשתם! היקום בנוי במבנה של דודקהדרון...