טבעת גם זה יעבור זהב

טבעת גם זה יעבור זהב

להזכיר לעונד בכל רגע ורגע את ארעיותם של כל הדברים

טבעת גם זה יעבור


הטבעת הזו מבוססת על ספור אגדה על שלמה המלך החכם שבאדם. ספור המעשה מופיע בגרסאות רבות בתרבויות שונות ברחבי העולם זאת מכיון שהעיקרון העומד מאחורי הטבעת הוא עקרון שתקף לחיי כולנו כבני אדם.

ספור המעשה היה כך:
לשלמה המלך היה ושר צבא שקראו לו בניהו בן יהוידע. זה היה חג הפסח ושלמה ושרי הממלכה התכנסו לכבוד החג. בזמן הארוחה החגיגית החליט שלמה לעקוץ את בניהו בן יהוידע שר הצבא שלו שהיה אדם יהיר.בניהו , פנה שלמה אל שר הצבא, אני זקוק לטבעת מיוחדת, טבעת שיש בה כוח מיוחד. זו טבעת שאדם עצוב שמתבונן בה הופך לשמח ואדם שמח הופך לעצוב, אני יודע שרק אתה מכל האנשים יכול למצוא את הטבעת. אני זקוק לטבעת הזו עד לערב סוכות ,ערב החג הבא שחל בעוד חצי שנה כך שיש לך זמן רב לאתר את הטבעת.
שר הצבא לא פקפק לרגע ביכולתו והשיב למלך שהוא ימצא עבורו את הטבעת.

הזמן חלף ובניהו חיפש את הטבעת בכל מקום אפשרי, הוא שלח שליחים, בדק ברשומות, התייעץ עם זקני העם ולמרות כל זאת לא הצליח למצוא אפילו רמז לקיומה של הטבעת. לבסוף הגיע ערב חג הסוכות ובניהו מצא עצמו משוטט בשוק בירושלים. השמש החלה לשקוע והרוכלים היו עסוקים בסגירת הדוכנים. ביאושו פנה שר הצבא לצורף זקן וסיפר לו על הטבעת שאותה הוא מחפש. הצורף הקשיב ולבסוף לקח טבעת זהב פשוטה וחרט עליה שלוש אותיות והגיש אותה לשר הצבא. בניהו התבונן בטבעת ומיד חייך - זו הייתה בדיוק הטבעת שחיפש.

ערב החג הגיע ואנשיו של שלמה התכנסו יחדיו. שלמה פנה אל בניהו ובחיוך שאל אותו האם הוא מצא את הטבעת. להפתעתו שר הצבא הוציא טבעת זהב והגיש אותה למלך. המלך התבונן בטבעת, התבונן בפאר ובהדר שהקיפו אותו, בשרים שישבו אתו וחיוכו נמחק. על הטבעת היו חרוטות שלוש אותיות:ג.ז.י ראשי התיבות של המשפט "גם זה יעבור"...

המעשיה מספרת שההבנה שכל הדברים הם בני חלוף והידיעה שכל העצמה העושר והכוח כמו גם החיים
שלנו כאן הם זמניים הובילה את שלמה המלך לכתוב את ספר "קהלת" ספר שעוסק בשאלות פילוסופיות לגבי משמעות החיים והחיפוש אחר האושר. על גבי הטבעת עצמה מופיעות שלושת האותיות - ג-ז-י ובמרכזה כאשר לאורכה של הטבעת חרוט הפסוק הבא מתוך "קהלת" פרק א' פסוק ט'-"מה שהיה הוא שיהיה, מה שנעשה הוא שיעשה ואין כל חדש תחת השמש".


את הטבעת יצרתי עבור חבר יקר שביקש אותה וסיפר לי את ספור האגדה שמופיעה למעלה. טבעת דומה כבר קיימת אצלי אמרתי לו אבל הוא התעקש על טבעת חדשה שמבוססת על הספור של שלמה המלך. כאשר קראתי שוב את ספר קהלת אותו כתב שלמה המלך בזיקנותו הבנתי בדיוק למה. שלמה המלך אדם שהיה לו הכל - כוח עצמה ועושר הבין גם הוא באחרית ימיו את האשליה בהיאחזות בדברים אלו כמקור של אושר ולכן פנה לחיפוש רוחני. גם אותו חבר הבין את האמת הזו ופנה אף הוא לנתיב רוחני בחיפוש אחר האושר.