תליון המסע בכסף (ספינה)

תליון המסע בכסף (ספינה)

תליון המסע נועד להזכיר לעונד שהאמת נמצאת בתוכו ולא מחוצה לו.

על תליון המסע חרוט המשפט "המרחיק לנדוד יודע פחות" מתוך ספר הטאו של לאו טזה. מעניין לראות את הפרשנויות השונות שאנשים מעניקים למשפט. ההבנה האישית שלי של המשפט היא שזוהי הגרסא האסייתית של "מה שלמעלה כך למטה" - כלומר שהיכולת שלנו להבין דברים נובעת ישירות מהיכולת לנתח תהליכים קטנים בסביבתנו הקרובה ולהבין שאותם תהליכים מקבילים לחלוטין לדברים שקורים ברמה גדולה יותר. לאו טזה נהג להתבונן בטבע ולהסיק מכך מסקנות מדויקות לגבי העולם והטבע האנושי.

אני אוהב את התפיסה הזו מכיון שבאותה מידה ההחלטות הקטנות ביותר שאנו מבצעים הן בדיוק אלו שמשנות את חיינו מקצה לקצה. ספור המלאך העיוור של קית' ריצ'ארדס מלמד אותנו שעור חשוב על קארמה ועל הדרך שבה הספינה שלנו מנווטת את עצמה בים השנים. הספור התרחש בשנים 78-79 לאחר יותר מעשור של התמכרות להרואין ומספר ניסיונות גמילה כושלים הוא נתפס בקנדה כשברשותו כמות של סם. השלטונות שם העמידו אותו למשפט והוא היה אמור להיכנס לכלא לפי כל התחזיות. באותו זמן הוא הבין שבכל מקרה הוא לא יכול להמשיך בדרך הזו ונגמל באופן סופי. כאשר הגיע יום המשפט השופט קבע שהוא אשם בכל העבירות המיוחסות. הוא היה בטוח שהוא עומד להיכנס לכלא אלא שאז השופט פסק שגזר דינו יהיה שרות לקהילה על ידי הופעה מיוחדת שתוקדש לעיוורים.

מאחורי פסק הדין עמד סיפור אחר המראה כיצד החלטות שאנו מקבלים שמלוות באהבה וחמלה מנתבות את חיי כולנו למקום טוב יותר ולעולם טוב יותר. מסתבר ששנה לפני ההתרחשות הזו הגיעו לאוזניו של קית' ספור על בחורה עיוורת שנהגה להגיע לכל ההופעות שלהם בטרמפים. הוא דמיין את אותה בחורה הולכת באפילה נסמכת על הסעות מזרים והצטמרר. הוא הורה לנהגי המשאיות ופועלי הבמה לקחת אותה איתם לכל ההופעות ולדאוג לה ללינה ואוכל. אותה בחורה ששמה ריטה שמעה על המשפט הצפוי והחליטה למצוא את הבית של השופט ולדבר איתו ישירות. היא נפגשה איתו בביתו והסבירה לו שההופעות האלו הן הדבר החשוב לה ביותר ומעניקות לה משמעות וחיזוק. השופט שהתרגש מסיפורה החליט למנוע ממנו להיכנס לכלא ופשוט לגזור עליו עבודות שירות באמצעות הקונצרט למען העיוור. קארמה בפעולה...

תליון המסע נועד במיוחד לאלו המחפשים אחר האמת. התליון נועד להזכיר ליוצא למסע את העובדה שהאמת תמיד קיימת בפנים.