טבעת חכמת האני כסף

טבעת חכמת האני כסף

להזכיר לעונד שהדרך לאושר עוברת דרך חקירת והכרת האני הפנימי.

 טבעת חכמת האני

טבעת זו מבוססת על ספר חכמת החיים האהוב עלי ביותר ואחד מהספרים הטובים ביותר שנכתבו לאורך ההסטוריה - ספר הטאו שמיוחס לפילוסוף הסיני לאו דזה. הטאואיזם היא פילוסופיה שבבסיסה הבנת דרך פעולת היקום דרך עקרונות היין והיאנג - הכוחות המאזנים של היקום. היש והאין, הזכרי והנקבי והבנת דרך הפעולה ללא מאמץ, עקרון המכונה wu wei.

הטאו עצמו הוא מושג חסר הגדרה למרות שמילולית פירושו "הדרך". השימוש במושג זה בטאואיזם מופיע תמיד בצירוף כלשהו (למשל הדרך המציאותית או הטבעית) זאת מכיון שהטאו בלתי ניתן להגדרה. פילוסופיה זו מזכירה את הבודהיזם שגם בו התודעה נעדרת הגדרה והמציאות נעדרת קיום או ממשות אמיתית. גם הטאואיזם נבע מתוך התבוננות בתהליכים שמתרחשים בטבע וביקום והשלכתן על האופן שבו כדאי לאדם לנהוג על מנת להגיע לאיזון מושלם ולפעולה ללא מאמץ. הדרך הטובה ביותר לנסות ולהגדיר את הטאו היא להתייחס אליו כאל עקרון הפעולה ממנו נובעים כל הדברים-היין והיאנג היש והאין.

הספר הוא חיבור הכולל 81 שירים קצרים, השירים מתארים את צורת ההתנהגות הראויה על-פי התפיסה הטאואיסטית, השואפת לאזן בין היסודות השונים והמנוגדים של הקיום, ולהגיע להרמוניה עם דרכם הטבעית של הקיום. הרמוניה זו מושגת על ידי חיי פשטות ומתינות וחיים על פי מה שמכונה "שלושת האוצרות" - חמלה, ענווה ומתינות וגישה הדוגלת בהתערבות מזערית ככל הניתן על-מנת להשפיע על סביבתנו. האמיתות שבדרך הטאו נראית לצערנו באופן גלוי בדרך שבה אנושות נבערת וחסרת מודעות יוצרת חורבן כלכלי ואקולוגי על ידי תאווה חסרת שליטה שנאה וקיצוניות.

בטבעת עצמה מופיע מוטיב של שני דגים המייצגים את היין והיאנג וגם את הזרימה חסרת המאמץ שעל פיה מתקיימים חיי הטאואיסט. מסביב לטבעת מופיע המשפט מתוך ספר הטאו
knowing others is intelligence,knowing yourself is true wisdom
משפט שבא להדגיש כיצד הבנת והכרת העצמי וההבנה שמתוך הכרת העצמי האמיתי שלנו נבין את הטאו ואת הדרך שבה הוא פועל היא החכמה האמיתית .