עץ המאיה בזהב

עץ המאיה בזהב

לכבוד 21 לדצמבר 2012ת סמל עץ המאיה המסמל מודעות , אחדות ואהבה.

עץ העולם של המאיה

בשנה האחרונה קיבלתי אינספור פניות ובקשות לדגם מיוחד לקראת ה-21 בדצמבר 2012. האמונה בלוח השנה של המאיה שנטען שהוא מסתיים ב-21 בדצמבר הפכה לרווחת ביותר ולדעתי מקורה באי הבנה של המחזוריות של לוח השנה של המאיה כאשר למעשה נתגלו בשנתיים האחרונות המשכים של הלוח הרבה מעבר לתאריך הנ"ל. השאיפה של כולנו לשינוי קוסמי שיוביל לאנושות חדשה גרמה לי בכל זאת לחפש סמל מתאים לקראת סוף השנה הזו.


עץ העולם הוא מוטיב נפוץ ביותר בתרבויות של אמריקה שלפני קולומבוס. הוא מופיע לעיתים קרובות במיתוסים של הבריאה, בתפיסה של הקוסמולוגיה וכמרכיב איקונוגראפי חשוב באמנות של מגוון תרבויות ברחבי אמריקה
השימוש בעץ כסמל קוסמי קיים במגוון נרחב של תרבויות מעץ העולם הווקינגי - הייגדראסיל (Yggdrasil)
ועד לאילן הספירות היהודי. עץ העולם מייצג את ארבעת הכיוונים של העולם. כאשר העץ עצמו הינו המרכז ושני הצירים. המרכז - אקסיס מונדי – הנקודה בה נפגשים שמיים וארץ והציר האנכי והאופקי של העולם.

המקור של הסמל הוא בתפיסת עולם השואפת לסדר הגיוני בתוך היקום הכאוטי. תפיסה זו יוצרת מיקרוקוסמוס של סדר בו ישנו מרכז מוגדר. מהמרכז אנו יכולים לפנות לכל אחד מהכיוונים הקרדינליים בחיפוש אחר הידע והחוכמה ותגליות חדשות. אולם, מחוץ לעולם זה ישנו הכאוס, הלילה והמוות. הדימוי של העץ מייצג את הציר הסימבולי המאחד בין שלושה מישורים: השמיים ( הענפים) האדמה (הגזע) והעולם התחתון ( השורשים). כל חפץ שתלוי על העץ מייצג את המתח שבין העולם התחתון והעולם העליון ובכך הופך לסמל חזק ביותר ולמאגר של ידע וחוכמה. לעיתים קרובות, באמנות המאיה, ישנם דימוים של ציפורים היושבות על העץ, כאשר שורשיו נמצאים בתוך מים – סמל של העולם התחתון.

בתרבות המאיה, עץ העולם מיוצג לעיתים קרובות ע"י עץ הסביה. זהו עץ בעל גזע קוצני המזכיר את עורו של התנין. בשל כך, הגזע של העץ מתואר גם כתנין העומד זקוף.

הסיפור האישי שלי מאחורי התליון
לפני מספר חודשים לקחתי את המשפחה לטיול למדבר בדרום ישראל. כדי להמנע מבנאליות של בילוי במלון ובבריכה החלטתי לקחת את כולם למסע לילי במדבר. שכרנו מדריך עם ג'יפ לנדרובר ישן ויצאנו למדבר. את השעות הראשונות העברנו בצפייה בשועלים, ארנבי מדבר, איתרנו מאורות של דורבנים והתבוננו באורות מנצנצים שהתגלו כעיניים של עכבישי המלכודן Trapdoor Spider. לקראת סוף המסע הגענו לעמק שקיבל את הכינוי "עמק העקרבים". בכניסה למקום כל אחד מאיתנו קיבל פנס אולטרה סגול. כאשר נכנסנו לעמק גילינו כי אור הפנס חשף אינספור נקודות זרחניות. אלו היו העקרבים.גוף העקרב מכיל מעט זרחן שגורם לו לזרוח בחשיכה ולמשוך עשים וחרקים נוספים מהם הוא ניזון. הדבר שמשך במיוחד את תשומת ליבי היו השמיים מעליי. כל שביל החלב נפרש מעלינו. בסביבה עירונית עם כל האורות המלאכותיים אנחנו לא מסוגלים להתבונן ביופי הזה, אבל כאן במדבר כאשר מתרחקים ממקומות יישוב, השער לרחבי היקום נפתח. בזמן שהתבוננתי בשמיים בשקט של המדבר מוקף בחוויה הפסיכדלית של עקרבים זורחים מסביבי, שביל החלב מעליי, בתי הקטנה בת השנתיים ישנה שינה עמוקה בזרועותיי בעוד שהגדולה בת השש מסבירה לי על חיות המדבר, הבנתי שמצאתי את הסמל המושלם לסיומה של 2012. עץ העולם של המאיה - הסמל הקדום של היקום ושביל החלב.

כאשר חזרנו מהטיול הבת הגדולה שאלה אותי מהם כל העצים המוזרים שגדלים ליד הבית. "איזה עצים?" שאלתי. "אלו,אבא" והצביעה על שורה של עצים עם פרחים לבנים וורודים ענקיים,עם גזע דמוי בקבוק מכוסה בקוצים.זה היה עץ הקרוקודיל של המאיה. כל השדרה וכל האזור בו אני גר מלא בעצי סביה...
שלמות קוסמית

מאחל לכולנו עידן חדש של שלמות קוסמית, מודעות עצמית ואהבה