עגילי המלכה אלכסנדרה שלומציון זהב

עגילי המלכה אלכסנדרה שלומציון זהב

עגילים שנעשו במקור על ידי דודי וויצמן כמתנה לאמו.

העגילים שהחלטתי ליצור הם העתק מדוייק של עגילים שנתגלו בחפירות ארכיאולוגיות בעיר דוד בירושלים בשנת 2008. העגילים שנתגלו היו עגילי זהב משובצים באמרלדים ופנינים. עיצוב זה היה מקובל בקרב משפחות אצולה בתקופת האימפריה הרומית בין המאה ה1 לפנה”ס לתחילת המאה הרביעית לספירה.

תכשיטי זהב משובצים באבנים יקרות ופנינים היו בשימוש בכל רחבי האימפריה הרומית - מהפרובינציות הרומיות במזרח ועד לבריטניה. אחד ממקורות האינפורמציה המפורטים והמרשימים ביותר שהשתמרו בידינו מתקופה זו הם ציורי הדמויות שנתגלו בפאיום (“Fayum portraits”) שבמצרים. ציורים אלו, שעיטרו את קברי החנוטים בפאיום, מציגים גלריה שלימה של דמויות הנפטרים לבושים במיטב מחלצותיהם ועדויים בתכשיטים יקרים. מעניין כי דמויות הנשים מפאיום, עדויות עגילים ומחרוזות זהב המשובצים על-פי-רוב פנינים ואבני ברקת, המזכירים להפליא את העגיל מעיר דוד, וניכר כי היו עשויים בטכניקה דומה.

למרות שכבר נתקלתי בהעתק של העגילים החלטתי ליצור גירסא משלי מאחר וההעתקים הקודמים כללו שימוש בטכניקות מודרניות שהורסות את המראה והייחוד של העגילים. לעגילים קראתי עגילי שלומציון המלכה על שמה של המלכה האחרונה של ממלכת יהודה החופשית אלכסנדרה שלומציון ששלטה במאה הראשונה לפני הספירה.

העגילים מוצעים כעת לכולכם כשי מקורי למלכה של כל אחד ואחת מאיתנו - אמא.