תליון טסרקט כסף

תליון טסרקט כסף

תזכורת קבועה ליופי והמיסתורין של הקוסמוס וליכולתנו המוגבלת לתפוס את כולו.

 המודל הוצא על ידי Suzy Baiz כחלק מתחרות עיצוב דגמים סימבוליים שלנו ונבחר על ידי דודי בתחילת יוני.

המבנה בתליון הבא נקרא טסרקט או היפרקובייה. זהו מבנה בעל ארבעה מימדים אנלוגי לקובייה בשלושה מימדים. היחס בין הטסרקט לקובייה הוא כמו בין הקובייה לריבוע. כמו שפני השטח של קובייה מכילים 6 פאות אז בטסרקט יש 8 פאות תלת מימדיות.

אם לדוגמא נתייחס את מימד אחד כנקודה, אז קו יהיה דו מימדי וקובייה תהיה תלת מימדית והטסרקט או היפר קובייה יהיה המימד הרביעי. צורת הטסרקט בתליון היא רק צל של קובייה 4 מימדית מפני שאנו בני האדם תפוסים בתוך המימד השלישי ולא יכולים לראות אובייקטים של המימד הרביעי.

הטסרקט נמצא בשימוש אינטנסיבי אצל אסטרונומים ופיסיקאים כמודל להבנת רב מימדיות של הייקום וההתרחבות שלו כפי שמוסבר בחוק הבל הנקרא על שם האסטרונום המפורסם אדווין הבל. הבל גילה שגלקסיות זזות ומתרחקות אחת מהשנייה והכיח את תיאוריית המפץ הגדול המתייחסת להתרחבות הייקום.

הטסרקט הינו מבנה יפהפה המייצג קונספט מעניין על כך שהייקום הינו גם סופי אך באותו זמן גם בלתי מוגבל. זהו תליון המהווה תזכורת ליכולתנו המוגבלת לתפוס ולהבין בצורה מוחלטת את היופי, המיסתורין והמורכבות של הקוסמוס.

החלטתי לעשות את מודל הטסרקט/היפרקובייה כתזכורת לכל אלה שלא פוחדים לחקור את המיסתורין של החיים ושל הקיום ועל מנת לייצג את פלאות הייקום מפני שלרבים מאיתנו היופי והמיסתורין של הייקום הם כמו סופר נובה בשביל העיוור...

בשני הקישורים הבאים תוכלו למצוא את הרצאתו של ד"ר קארל סאגן ז"ל בתוכניתו "קוסמוס":
http://www.youtube.com/watch?v=bIj0oW-tTF4
http://www.youtube.com/watch?v=d6HxDG4h4bg