טבעת בולגקוב

טבעת בולגקוב

לתת תובנה שאנחנו יוצרים את המציאות של עצמנו

טבעת זו עשויה זהב ומשובצת ביהלומים עוצבה בהשראת ספרו של מיכאל בולגקוב "האמן ומרגריטה".

הספר עוסק בשני קווי עלילה אשר נפגשים בברית המועצות של שנות השלושים של המאה העשרים. עלילה אחת עוסקת בצליבתו של ישוע הנוצרי בירושלם לפני כ 2000 שנה והעלילה השניה עוסקת במקביל בביקורו של השטן במוסקבה. הגדולה של הספר היא בכך שכל העלילה בשני המישורים מעמידה את האדם ובעצם את כל המין האנושי אל מול האמת של עצמו. המוטיב החוזר ברומן הוא שהפחדנות היא הגרועה במידות והפחד הוא הגורם לכל הסבל האנושי.

על גבי הטבעת מופיע משולש שקודקודיו משובצים יהלומים, המייצג את שלושת הכוחות שבבריאה הנובעים מהאחד. המשולש גם מייצג את האות דלתא שהיא האות הראשונה שמו של השטן (דיאבלוס). המשולש המשובץ ביהלומים מופיע על גבי קופסת הסיגריות העשויה זהב אותה שולף השטן המופיע בתחילת הספר.

האות M  המופיעה על גבי הטבעת במרכז המשולש מייצגת את האמן-המאסטר שהוא אחד מגיבורי הספר. בטבעת הכוונה לעונד הטבעת שמודע או לפחות אמור לזכור שהוא זה שיוצר את המציאות של חייו - ומכאן המשפט שחרוט על גבי הטבעת מסביב למשולש: "איש באמונתו יחיה". החיים והמציאות הם בדיוק מה שאדם מאמין שהם. האדם יוצר את חייו והמציאות של חייו, זוהי האמנות האנושית.

כאשר הופכים את הטבעת האות M  הופכת לאות W מכיון שבולגקוב השתמש בשם וולנד לשטן. שם זה נלקח מפאוסט של גתה ואמנם הרומאן של בולגקוב נפתח בציטוט מתוך פאוסט: "ובכל זאת מי אתה? –אני הוא חלק מאותה עצמה שלנצח רוצה ברע ותמיד עושה רק טוב". משפט זה חרוט מסביב לראש הטבעת.

הטבעת נועדה להזכיר לעונד הטבעת שהוא האמן  והיצירה שלו היא חייו.