נאוטילוס - זהב

נאוטילוס - זהב

יצירת הרמוניה עם הטבע

המבנה בתליון מבוסס על המבנה שקיים בקונכיית נאוטילוס. קונכייה זו היא המבנה הידוע ביותר מבין הצורות הקיימות בטבע המייצגות את המבנה הידוע כ"חתך הזהב". חתך הזהב- 1.618 PHI הוא ערך קבוע בעל השלכות  מסתוריות יותר מאשר המספר הידוע 3.14  PI. חתך  הזהב הוא מספר ללא פתרון אריתמטי. הספרות פשוט ממשיכות לאין סוף מבלי שהן חוזרות על עצמן. היחוד במספר זה הוא שניתן למצוא אותו בכל צורת חיים קיימת החל ממבנה השלד של גוף האדם ועד לסדר צמיחת זרעי החמניה והקונכיה. זוהי התבנית הגיאומטרית של החיים עצמם. אפלטון קרא לערך זה "המפתח לפיסיקת היקום". הערך של חתך הזהב הוא ...1.6180339.

דרך אחת למציאת ערך חתך הזהב: לוקחים שני ריבועים שווים, מצמידים אותם זה לזה כך שיוצרים מלבן, מחלקים את אחד הריבועים בחצי, ובאמצעות מחוגה מורידיים את האלכסון לבסיס של הריבוע השני. היחס שבו האלכסון נוגע בבסיס ייתן את הערך ... 1.6180339 ביחס לחלק השני של בסיס הריבוע שהוא  1. נוסחא זו מתארת בדייקנות את הרצפה המלבנית בחדר המלך בפירמידה הגדולה בגיזה.

דרך שנייה ליצור את חתך הזהב  היא על ידי חלוקת קו לשלושה חלקים באופן כזה  שהחלק הגדול חלקי החלק הבינוני ייתן את אותו יחס של החלק הבינוני חלקי החלק הקטן, שייתן את ...1.6180339. יחס חתך הזהב נמשך למעשה עד אינסוף ורבים ניסו להפעיל מחשבי על למשך חודשים ארוכים מבלי שהגיעו עד סוף המספר.

במשך תולדות האנושות היה שימוש נרחב בחתך הזהב בארכיטקטורה ובאמנות. אמנים כמו דה וינצ'י  וקנדינסקי השתמשו בציוריהם בפרופורציית חתך הזהב. המצרים הקדמונים והיוונים השתמשו בארכיטקטורה שלהם בערך חתך הזהב. ניתן לקרוא לחתך הזהב - המספר של בריאה. תופעה מדהימה הקשור ה לערך זה היא העובדה שעבודות אמנות ואפילו פנים של בן אדם המכילות את פרופורציית חתך הזהב ייחשבו ליפים על ידי בני אדם מבלי שיידעו שחתך הזהב טמון בהם.